Hydraulic seal US-7X12X6-PU94
Part number : US-7X12X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-7X12X6-PU94  has an inner diameter of 7 mm, an outer diameter of 12 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  1 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-90 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-90
3 3
Hydraulic seal - UBI-6X14X6.50-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UBI-6X14X6.50-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    7  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    12  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description