Hydraulic seal US-7X12X5-PU94
Part number : US-7X12X5-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-7X12X5-PU94  has an inner diameter of 7 mm, an outer diameter of 12 mm and a thickness of 5 mm. It is made of PU.
  2 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ16-22-22 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ16-22-22
Self aligning ball bearing - 1208-K GEN
SELF ALIGNING BALL BEARING 1208-K
Hydraulic seal - US-7X12X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-7X12X6-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    7  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    12  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description