Din variable speed belt 22X8-700-OPTIBELT
Part number : 22X8-700-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The 22X8-700-OPTIBELT belt of the Din Variable Speed Belt family, by brand OPTIBELT, and in VS22 profile. It has a 22mm x 8mm section with a 700 mm internal length, a 750 mm external length, and a mm primitive length.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-ZZ-C3 GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-ZZ-C3
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE LENGTH
    750  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT RANGE
    VARIO POWER
  • SECTION
    VS22 (22mm x 8mm)
  • BELT WIDTH
    22  MM
  • INSIDE LENGTH
    700  MM
  • WEIGHT
    143  G
  • PACKAGING
    1
Description