Raw edge cogged v-belt XPZ762-OPTIBELT
Part number : XPZ762-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The XPZ762-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in XPZ profile. It has a 9.7mm x 8mm section with a 724 mm internal length, a 775 mm external length, and a 762 mm primitive length.
  2 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Penetrant  - AEROSOL-200ML-WD40 WD40
PENETRANT AEROSOL-200ML-WD40
V-Belt Wrapped - SPZ1047 GEN
V-BELT WRAPPED SPZ1047
TECHNICAL DATA
  • SECTION
    XPZ (9.7mm x 8mm)
  • PRIMITIVE LENGTH
    762  MM
  • INSIDE LENGTH
    724  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    775  MM
  • BELT WIDTH
    9.7  MM
  • PITCH LENGTH
    762  MM
  • WEIGHT
    46  G
Description