Raw edge cogged v-belt AVX13X950-OPTIBELT
Part number : AVX13X950-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX13X950-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 900 mm internal length, a 950 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    37.4  IN
  • INSIDE LENGTH
    900  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    950  MM
  • PITCH LENGTH
    980  MM
  • BELT RANGE
    MARATHON X
  • WEIGHT
    113  G
Description