Raw edge cogged v-belt AVX13X1225-OPTIBELT
Part number : AVX13X1225-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX13X1225-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1175 mm internal length, a 1225 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Raw edge cogged v-belt - AVX13X1225-CONTITECH CONTITECH
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX13X1225-CONTITECH
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    48.2  IN
  • INSIDE LENGTH
    1175  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1225  MM
  • BELT RANGE
    MARATHON X
  • WEIGHT
    146  G
Description