Wiper seal RWB-25.40X31.50X4.06-0-NBR90
Part number : RWB-25.40X31.50X4.06-0-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RWB-25.40X31.50X4.06-0-NBR90  has an inner diameter of 25.4 mm, an outer diameter of 31.5 mm and a thickness of 4.06 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - AI161820 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AI161820
V-Belt Wrapped - SPA2232 GEN
V-BELT WRAPPED SPA2232
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25.4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    31.5  MM
  • THICKNESS
    4.06  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RWB
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description