Wiper seal RSU-45X53X6-NBR
Part number : RSU-45X53X6-NBR
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSU-45X53X6-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 53 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-SKF
Hydraulic seal - US-45X53X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-45X53X8-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    53  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSU
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description