Wiper seal RSU-16X23X4.20-6-NBR90
Part number : RSU-16X23X4.20-6-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSU-16X23X4.20-6-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 23 mm and a thickness of 4.2 mm. It is made of NBR.
  5 parts in stock (17 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6003-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6003-ZZ
PAP bush - PAP1612-P10 GEN
PAP BUSH PAP1612-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    23  MM
  • THICKNESS
    4.2  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSU
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description