Wiper seal RSP-50X55X5-NBR90
Part number : RSP-50X55X5-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSP-50X55X5-NBR90  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51104 GEN
THRUST BALL BEARING 51104
PAP bush - PAP5040-P20 GEN
PAP BUSH PAP5040-P20
O-Ring seal - OR-60X5-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-60X5-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description