Wiper seal RSE-8X16X4-7-NBR90
Part number : RSE-8X16X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-8X16X4-7-NBR90  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-9 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-9
X-Ring seal - XR-12.42X1.78-NBR70-N4014 GEN
X-RING SEAL XR-12.42X1.78-NBR70-N4014
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • WEIGHT
    1  G
Description