Wiper seal RSE-54X62X4-7-NBR90
Part number : RSE-54X62X4-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-54X62X4-7-NBR90  has an inner diameter of 54 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  12 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-8 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-8
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    54  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description