Wiper seal RSE-102X114X5.50-10-NBR90
Part number : RSE-102X114X5.50-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RSE-102X114X5.50-10-NBR90  has an inner diameter of 102 mm, an outer diameter of 114 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (18 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-100 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-100
3 3
Thrust ball bearing - F10-18-M-ZEN ZEN
THRUST BALL BEARING F10-18-M-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    102  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    114  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RSE
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description