Wiper seal RIN-10X20X5-NBR90
Part number : RIN-10X20X5-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIN-10X20X5-NBR90  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6200 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6200
E-clip - E-CLIP-9 GEN
E-CLIP E-CLIP-9
9 9
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIN
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description