Wiper seal RIA-50X56X5-7-NBR90
Part number : RIA-50X56X5-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-50X56X5-7-NBR90  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (21 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP5030-P10 GEN
PAP BUSH PAP5030-P10
Yoke type track roller - NUTR40 GEN
YOKE TYPE TRACK ROLLER NUTR40
Hydraulic seal - UTSL-50X60X10-11-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UTSL-50X60X10-11-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description