Wiper seal RIA-32X40X4-NBR90
Part number : RIA-32X40X4-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-32X40X4-NBR90  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  25 parts in stock (12 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-DDU-NSK NSK
spec_icon
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-DDU-NSK
Internal circlip - CIRCLIP-INT-110 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-110
4 4
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description