Wiper seal RIA-25X45X7-10-NBR90
Part number : RIA-25X45X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-25X45X7-10-NBR90  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RS
Thrust washer - AS2542 GEN
THRUST WASHER AS2542
Hydraulic seal - US-45X55X7-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-45X55X7-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    20  G
  • PACKAGING
    1
Description