Wiper seal RIA-16X26X5-8-NBR90
Part number : RIA-16X26X5-8-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-16X26X5-8-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 26 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51105 GEN
THRUST BALL BEARING 51105
Internal circlip - CIRCLIP-INT-52 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-52
2 2
Hydraulic seal - US-16X24X6-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-16X24X6-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    26  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description