Wiper seal RIA-16X24X3-4-NBR90
Part number : RIA-16X24X3-4-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-16X24X3-4-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RS
PAP bush - PAP1615-P10 GEN
PAP BUSH PAP1615-P10
Wiper seal - RIA-16X22X3-4-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-16X22X3-4-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description