Wiper seal RIA-100X110X7-10-NBR90
Part number : RIA-100X110X7-10-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RIA-100X110X7-10-NBR90  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP4050-P20 GEN
PAP BUSH PAP4050-P20
Hydraulic seal - US-100X115X12-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-100X115X12-PU94
Housed bearing - 4 bolts - UCF208 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF208
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    RIA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
Description