Wiper seal RDE-55X65.60X5.30-7-NBR90
Part number : RDE-55X65.60X5.30-7-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDE-55X65.60X5.30-7-NBR90  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 65.6 mm and a thickness of 5.3 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-38X60X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X60X7-NBR
Deep groove ball bearing - Double rows - DAC30600037 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS DAC30600037
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65.6  MM
  • THICKNESS
    5.3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description