Rotary shaft seal OAS-90X112.70X13-NBR
Part number : OAS-90X112.70X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-90X112.70X13-NBR  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 112.7 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (13 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-12X28X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X28X7-NBR
Tapered roller bearing - 3982-3920 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 3982-3920
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    112.7  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    69  G
  • PACKAGING
    1
Description