Rotary shaft seal OAS-8X19X7-NBR
Part number : OAS-8X19X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-8X19X7-NBR  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 19 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  45 parts in stock (17 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RSH-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RSH-C3-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-8 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-8
Rotary shaft seal - OA-8X19X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-8X19X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    19  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description