Rotary shaft seal OAS-85X105X13-FPM
Part number : OAS-85X105X13-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-85X105X13-FPM  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 105 mm and a thickness of 13 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Gearbox bearing - EC12567H206-SNR SNR
GEARBOX BEARING EC12567H206-SNR
Rotary shaft seal - OAS-80X100X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-80X100X10-FPM
Ball - BA-10 GEN
BALL BA-10
10 10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description