Rotary shaft seal OAS-70X95X10-NBR
Part number : OAS-70X95X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X95X10-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 95 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  35 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-44 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-44
Rotary shaft seal - OAS-42X70X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X70X10-NBR
Deep groove ball bearing - 7210-B GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 7210-B
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    95  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    57  G
  • PACKAGING
    1
Description