Rotary shaft seal OAS-70X100X14-NBR
Part number : OAS-70X100X14-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X100X14-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 14 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OAS-70X100X14-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-70X100X14-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    69  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description