Rotary shaft seal OAS-62X80X9-NBR
Part number : OAS-62X80X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-62X80X9-NBR  has an inner diameter of 62 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  16 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30203 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30203
Internal circlip - CIRCLIP-INT-72 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-72
Rotary shaft seal - OAS-35X51X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X51X9-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    62  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    32  G
  • PACKAGING
    1
Description