Rotary shaft seal OAS-58X76X10-NBR
Part number : OAS-58X76X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-58X76X10-NBR  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 76 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-26X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-26X3-NBR70
Tapered roller bearing - 30208-M-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30208-M-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    76  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description