Rotary shaft seal OAS-58X70X10-NBR
Part number : OAS-58X70X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-58X70X10-NBR  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  32 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-58X70X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-58X70X8-NBR
Lock nut - KM9-SKF SKF
LOCK NUT KM9-SKF
Deep groove ball bearing - 6207-EE-SNR SNR
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-EE-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description