Rotary shaft seal OAS-55X80X13-NBR
Part number : OAS-55X80X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X80X13-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X62X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X62X12-NBR
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
E-clip - E-CLIP-6 GEN
E-CLIP E-CLIP-6
6 6
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    47  G
Description