Rotary shaft seal OAS-55X120X16-NBR
Part number : OAS-55X120X16-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X120X16-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 16 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-50X90X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-50X90X10-NBR
Housed bearing - 2 bolts - UCP204 GEN
HOUSED BEARING - 2 BOLTS UCP204
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    150  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description