Rotary shaft seal OAS-52X68X8-EPDM
Part number : OAS-52X68X8-EPDM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-52X68X8-EPDM  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 8 mm. It is made of EPDM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP1515-P10 GEN
PAP BUSH PAP1515-P10
O-Ring seal - OR-29.20X3.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-29.20X3.50-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    EPDM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description