Rotary shaft seal OAS-45X75X8-FPM
Part number : OAS-45X75X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-45X75X8-FPM  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16007-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16007-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-27 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-27
Rotary shaft seal - OAS-45X60X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X60X8-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    44  G
  • PACKAGING
    1
Description