Rotary shaft seal OAS-42X55X7-FPM
Part number : OAS-42X55X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X55X7-FPM  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (9 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6009-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6009-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-45 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-45
Rotary shaft seal - OAS-30X40X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X40X7-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    16  G
  • PACKAGING
    1
Description