Rotary shaft seal OAS-41X54X11-NBR
Part number : OAS-41X54X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-41X54X11-NBR  has an inner diameter of 41 mm, an outer diameter of 54 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (13 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-20X27X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X27X5-NBR
Ball - BA-2-INOX GEN
BALL BA-2-INOX
2 2
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    41  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    54  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description