Rotary shaft seal OAS-40X90X8-FPM
Part number : OAS-40X90X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X90X8-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  3 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32008X-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32008X-TIMKEN
Rotary shaft seal - OAS-40X90X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X90X8-NBR
Thrust washer - AS6590 GEN
THRUST WASHER AS6590
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    72  G
  • PACKAGING
    1
Description