Rotary shaft seal OAS-40X80X10-FPM
Part number : OAS-40X80X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X80X10-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
Rotary shaft seal - OAS-45X85X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X85X10-FPM
Thrust washer - AS4060 GEN
THRUST WASHER AS4060
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    63  G
  • PACKAGING
    1
Description