Rotary shaft seal OAS-40X58X15-NBR
Part number : OAS-40X58X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X58X15-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  31 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X72X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X72X12-NBR
Deep groove ball bearing - 6205-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-36 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-36
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    32  G
  • PACKAGING
    1
Description