Rotary shaft seal OAS-35X80X12-NBR
Part number : OAS-35X80X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X80X12-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-35 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-35
VK EC End cover - EC-80X10-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-80X10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
Description