Rotary shaft seal OAS-35X70X10-NBR
Part number : OAS-35X70X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X70X10-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (12 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6009 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6009
Internal circlip - CIRCLIP-INT-19 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-19
1 1
Rotary shaft seal - OAS-44X60X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-44X60X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    40  G
  • PACKAGING
    1
Description