Rotary shaft seal OAS-35X52X5-NBR
Part number : OAS-35X52X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X52X5-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6005-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-2RSH-SKF
Thrust washer - AS3552 GEN
THRUST WASHER AS3552
Rotary shaft seal - OA-32X52X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-32X52X5-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description