Rotary shaft seal OAS-35X42X6-FPM
Part number : OAS-35X42X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X42X6-FPM  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  18 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2Z-OD47-ZEN ZEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2Z-OD47-ZEN
Ball - BA-6.35 GEN
BALL BA-6.35
Rotary shaft seal - BD-35X41X2.50-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BD-35X41X2.50-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description