Rotary shaft seal OAS-25X45X11-NBR
Part number : OAS-25X45X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-25X45X11-NBR  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6004 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004
Rotary shaft seal - OAS-25X45X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X45X7-NBR
Ball - BA-25.400-ACIER GEN
BALL BA-25.400-ACIER
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description