Rotary shaft seal OAS-20X35X7-MVQ
Part number : OAS-20X35X7-MVQ
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X35X7-MVQ  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 7 mm. It is made of MVQ.
  36 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-17X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X35X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-C3-SKF
Ball - BA-4.5 GEN
BALL BA-4.5
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    MVQ
  • TYPE
    OAS
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description