Rotary shaft seal OAS-20X30X7-PTFE
Part number : OAS-20X30X7-PTFE
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X30X7-PTFE  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 7 mm. It is made of PTFE.
  11 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X42X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X42X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6004-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-2RSH-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    PTFE
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description