Rotary shaft seal OAS-20X28X6-FPM
Part number : OAS-20X28X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X28X6-FPM  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-C3-SKF
Bearing inner race - LRT152020-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT152020-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description