Rotary shaft seal OAS-12X19X5-FPM
Part number : OAS-12X19X5-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-12X19X5-FPM  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 19 mm and a thickness of 5 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-12X19X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X19X5-NBR
Deep groove ball bearing - 6204-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-C3-SKF
Thrust washer - AS1226 GEN
THRUST WASHER AS1226
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    19  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description