Rotary shaft seal OA-80X95X8-NBR
Part number : OA-80X95X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-80X95X8-NBR  has an inner diameter of 80 mm, an outer diameter of 95 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-110X140X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-110X140X13-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-10 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-10
1 1
Housed bearing - 4 bolts - UCF206 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF206
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    95  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    35  G
  • PACKAGING
    1
Description