Rotary shaft seal OA-75X100X7-NBR
Part number : OA-75X100X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-75X100X7-NBR  has an inner diameter of 75 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Shipped today. order within
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-75X100X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-75X100X10-NBR
Self aligning roller bearing - 22211-E-C3-SKF SKF
SELF ALIGNING ROLLER BEARING 22211-E-C3-SKF
Lock washer - MB10 GEN
LOCK WASHER MB10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    75  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    41  G
Description