Rotary shaft seal OA-72X100X10-NBR
Part number : OA-72X100X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-72X100X10-NBR  has an inner diameter of 72 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-62X100X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-62X100X12-NBR
Deep groove ball bearing - 6208 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208
Internal circlip - CIRCLIP-INT-110 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-110
4 4
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    72  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    56  G
Description